* بزرگترین آسانسور غله

بزرگترین آسانسور تک واحدی حمل غله در اختیار شرکت غله سی . جی . اف در شهر ویچیتا در ایالت کانزاس است . اتاقک این آسانسور که در آن مخازن غله تعبیه شده 828 متر طول ، 30 متر پهنا و معادل 20000000 بوشل ظرفیت دارد ( هر بوشل حدود 36 لیتر است ).

بزرگترین مجموعه آسانسور های غله در شهر ثاندربی در ایالت اونتاریو ( کانادا ) است که این مجموعه 23 واحدی ، 9/103 میلیون بوشل گنجایش دارد .

* خیمه بزرگ

بزرگترین خیمه ای که تاکنون برپا شده متعلق به نمایشگاه بین المللی سال 1958 در بروکسل است که شرکت آلمانی دویتر این چادر عظیم را که سطحی معادل 175000 مترمربع را پوشانده بود ، برای نمایشگاه مزبور تهیه و برافراشت .

* درازترین میز غذاخوری

در یک مراسم جمع آوری اعانه در آلمان غربی در 22 آوریل 1978 در محوطه ای سرباز برای پذیرایی از 10000 میهمان ، 20000 بشقاب روی میزی به طول 66/820 متر چیده شد .

* تا دلت می خواد انگور بخور !

بزرگترین تاکستان جهان در امتداد مناطق جنوبی فرانسه و مشرف بر دریای مدیترانه است که 840000 هکتار وسعت دارد .

* یک تخم بس است !

مرغی از نژاد لگهورن در 25 فوریه 1956 در ایالت نیوجرسی تخمی دو زرده و دو پوسته ای به وزن 454 گرم گذاشت که سنگین ترین تخم مرغی است که تاکنون گزارش شده است .

دسته ها :
يکشنبه بیست و هفتم 11 1387

گزنفون در تاریخ خود به تفصیل شرح حال کوروش کبیر را نوشته و حتی لحظات مرگ او را با کلمات مؤثر بر روی کاغذ آورده است. متن وصیت نامه کوروش کبیر را از تاریخ گزنفون به شرح زیر نقل می کنم :

فرزندان من اکنون که بر لحظات آخر عمر رسیده ام ، دوست دارم زمانی که در میان شما نیستم شما مرا به چشم یک انسان سعاتمند بنگرید ، بدانید که من ، دوستانم را به نیکی ها و خدمات ارزنده ای که نسبت به آنها انجام داده ام ، سعاتمند می بینم ولی دشمنانم را با دست خود به بردگی کشیده ام . میهن من جز یک ایالت کوچک از آسیا نبود ، ولی من اینک آن را میان همه کشورهای بزرگ ، خوشبخت ، نیرومند و باشکوه بر جای می گذارم .

هان ، کمبوجیه بدان تو جانشین منی ، من عصای سلطنت را ، مسند سلطنت را به تو واگذار می کنم و به تو ای بردیا حکومت کشور ماد ارمنستان را به تو می دهم تو خود ای کمبوجیه می دانی که این عصای زرّین نیست که تخت و تاج پادشاهی را نگاه می دارد بلکه دوستان یک رنگ و وفادار عصای حقیقی تری برای فرمانروایان هستند ، شما را به نام نیاکانم سوگند می دهم اگر می خواهید خاطره مرا ، حکمرانی مرا با احترام و عزت داشته باشید ، نسبت به هم دشمنی نکنید و با هم به خوشی و انسانی رفتار نمایید .

از خدا بترسید که جاودانی است . همه چیز را می بیند هر کاری که بخواهد انجام دهد ، در دنیا نگهدار نظم است که خدشه ناپذیر و فنا ناپذیر است و زیبایی و عظمت آن به وصف نمی آید . شما ای فرزندان من جسدم را نه در طلا بگذارید و نه در نقره بلکه هر چه زودتر به خاک بسپارید .

تنها کاری که می توانید بکنید این است که هم پارسیان و همه پیروان مرا بر سر گورم بخوانید تا مرا تبریک گویند که از این پس با خیال راحت در امن و امان خواهم بود و دیگر ناراحتی و آشفتگی و پریشانی نخواهم داشت .

دسته ها :
يکشنبه بیست و هفتم 11 1387
X