عزیز نسین نویسنده و طنز پرداز مشهور ترک در سال 1915 به دنیا آمد. پس از تحصیلات متوسطه وارد دانشکده افسری شد و تا سال 1944 در خدمت نظام بود . پس از آن به روزنامه فروشی ، کتاب فروشی ، عکاسی و حسابداری پرداخت و سرانجام به نویسندگی روآورد.

استعداد سرشار و ذوق فراوان و نگاه دقیق و موشکافانه اش به مسائل اجتماعی ،‌مایه شهرت و محبوبیت فراوان او شد ، آن چنان که دو بار در کنکور بین المللی طنز نویسی در ایتالیا جایزه گرفت .

عزیز نسین تا کنون چندبار بخاطر مبارزات آزادیخواهانه و انتقادات تندش روانه زندان شده است . او با نیش قلم خود چاپلوسی آدم های فرومایه و مقام پرست ، بوروکراسی و منحط اجتماعی جامعه ترکیه را به باد انتقاد می گیرد . آثار نسین بالغ بر 47 جلد است که شامل رمان ، داستانهای کوتاه انتقادی و قصه کودکان می باشد.

يکشنبه بیستم 4 1389

ویلیام سیدنی پورتر معروف به ا.هنری نویسنده نامدار آمریکایی در سپتامبر 1862 در نیویورک به دنیا آمد. در سالهای جوانی مدت 5 سال در داروخانه عموی خود کار کرد و چندی نیز در مزرعه به کار مشغول شد و در این مدت اطلاعات کافی از زندگی و کار مردم این نواحی بدست آورد . در سال 1882 به ایالت تگزاس رهسپار شد و در آنجا به کار در مطبوعات پرداخت. آثار ادبی او در این سالها در روزنامه بزرگ این ایالت به نام دیلی پست انتشار یافت و در سال 1887 بود که برای نخستین بار ازدواج کرد.

ا.هنری هنگامی که در آستین بانک تگزاس به شغل تحویلداری مشغول بود، به جرم اختلاس تحت تعقیب قرار گرفت ولی از آنجا گریخت و به اورلئان رفت. اما در بازگشت که به خاطر بیماری همسرش بود ، دستگیر شد و مدت سه سال را در زندان گذراند . او در زندان به نوشتن داستانهای کوتاه خود ادامه داد و پس از آزادی از زندان بود که آوازه شهرتش با نگارش داستانهای کوتاه و انتشار آن در مجلات پر تیراژ نیویورک همه جا پیچید . و قبل از اینکه در سن چهل و هشت سالگی در ژوئن 1910 در شهر نیویورک بر اثر بیماری سل دیده از جهان بربندد،‌متجاوز از ششصد داستان کوتاه نوشته بود.

داستانهای ا.هنری اغلب پر حادثه ،‌مهّیج و خواندنی است اما از لحاظ واقع گرایی ضعیف است با این همه منتقدان ادبی او را یکی از پیشگامان هنر داستان نویسی می شمارند.

يکشنبه بیستم 4 1389
X