و نیز فرمودند : هر که در این روز چهار رکعت نماز بخواند و در هر رکعت حمد و سوره الملک را ، خداوند مکان دهد او را بهشت در جایی که خواسته باشد .

مفاتیح الجنان ، ص 447

نمازی دیگر برای روز یکشنبه

دو رکعت است که در رکعت اول آن بعد از حمد سه مرتبه سوره کوثر و در رکعت دوم بعد از حمد سه مرتبه سوره توحید را می خوانی و وقت آن اول صبح و هنگام بالا آمدن آفتاب است . کسی که این نماز را بخواند از آتش آزاد شده و از نفاق پاک می شود و ایمن می شود از عذاب .

نمازهای مستحبی ، ص 63

دسته ها :
دوشنبه بیست و یکم 4 1389

* بزرگترین آسانسور غله

بزرگترین آسانسور تک واحدی حمل غله در اختیار شرکت غله سی . جی . اف در شهر ویچیتا در ایالت کانزاس است . اتاقک این آسانسور که در آن مخازن غله تعبیه شده 828 متر طول ، 30 متر پهنا و معادل 20000000 بوشل ظرفیت دارد ( هر بوشل حدود 36 لیتر است ).

بزرگترین مجموعه آسانسور های غله در شهر ثاندربی در ایالت اونتاریو ( کانادا ) است که این مجموعه 23 واحدی ، 9/103 میلیون بوشل گنجایش دارد .

* خیمه بزرگ

بزرگترین خیمه ای که تاکنون برپا شده متعلق به نمایشگاه بین المللی سال 1958 در بروکسل است که شرکت آلمانی دویتر این چادر عظیم را که سطحی معادل 175000 مترمربع را پوشانده بود ، برای نمایشگاه مزبور تهیه و برافراشت .

* درازترین میز غذاخوری

در یک مراسم جمع آوری اعانه در آلمان غربی در 22 آوریل 1978 در محوطه ای سرباز برای پذیرایی از 10000 میهمان ، 20000 بشقاب روی میزی به طول 66/820 متر چیده شد .

* تا دلت می خواد انگور بخور !

بزرگترین تاکستان جهان در امتداد مناطق جنوبی فرانسه و مشرف بر دریای مدیترانه است که 840000 هکتار وسعت دارد .

* یک تخم بس است !

مرغی از نژاد لگهورن در 25 فوریه 1956 در ایالت نیوجرسی تخمی دو زرده و دو پوسته ای به وزن 454 گرم گذاشت که سنگین ترین تخم مرغی است که تاکنون گزارش شده است .

دسته ها :
يکشنبه بیست و هفتم 11 1387

گزنفون در تاریخ خود به تفصیل شرح حال کوروش کبیر را نوشته و حتی لحظات مرگ او را با کلمات مؤثر بر روی کاغذ آورده است. متن وصیت نامه کوروش کبیر را از تاریخ گزنفون به شرح زیر نقل می کنم :

فرزندان من اکنون که بر لحظات آخر عمر رسیده ام ، دوست دارم زمانی که در میان شما نیستم شما مرا به چشم یک انسان سعاتمند بنگرید ، بدانید که من ، دوستانم را به نیکی ها و خدمات ارزنده ای که نسبت به آنها انجام داده ام ، سعاتمند می بینم ولی دشمنانم را با دست خود به بردگی کشیده ام . میهن من جز یک ایالت کوچک از آسیا نبود ، ولی من اینک آن را میان همه کشورهای بزرگ ، خوشبخت ، نیرومند و باشکوه بر جای می گذارم .

هان ، کمبوجیه بدان تو جانشین منی ، من عصای سلطنت را ، مسند سلطنت را به تو واگذار می کنم و به تو ای بردیا حکومت کشور ماد ارمنستان را به تو می دهم تو خود ای کمبوجیه می دانی که این عصای زرّین نیست که تخت و تاج پادشاهی را نگاه می دارد بلکه دوستان یک رنگ و وفادار عصای حقیقی تری برای فرمانروایان هستند ، شما را به نام نیاکانم سوگند می دهم اگر می خواهید خاطره مرا ، حکمرانی مرا با احترام و عزت داشته باشید ، نسبت به هم دشمنی نکنید و با هم به خوشی و انسانی رفتار نمایید .

از خدا بترسید که جاودانی است . همه چیز را می بیند هر کاری که بخواهد انجام دهد ، در دنیا نگهدار نظم است که خدشه ناپذیر و فنا ناپذیر است و زیبایی و عظمت آن به وصف نمی آید . شما ای فرزندان من جسدم را نه در طلا بگذارید و نه در نقره بلکه هر چه زودتر به خاک بسپارید .

تنها کاری که می توانید بکنید این است که هم پارسیان و همه پیروان مرا بر سر گورم بخوانید تا مرا تبریک گویند که از این پس با خیال راحت در امن و امان خواهم بود و دیگر ناراحتی و آشفتگی و پریشانی نخواهم داشت .

دسته ها :
يکشنبه بیست و هفتم 11 1387
در زمان سلطنت ناصرالدین شاه قاجار با کمک میرزا ملکم خان اولین بالون به تهران آمد . یک روز مردم تهران بیرون دروازه دولت جمع شدند که هوا رفتن بالون را تماشا کنند بالون پر از گاز شد و در حالیکه یک مرد جوان فرانسوی آن را هدایت می کرد در میان حیرت و شگفتی مردم به هوا رفت و اهالی تهران شعری به این مضمون ساخته بودند که دهان به دهان می گشت
عرقچین به سرم ، بالون هوا رفت
                             فرنگی بچه ای سوی خدا رفت
این بالون چند روز در آسمان تهران به دفعات پرواز کرد و جماعت تهرانیها هم دایم بالای سر و آسمان را نگاه می کردند که ببینند بالون کجاست تا اینکه به علت اعتراض عده ای از مردم که می گفتند موقع عبور بالون از بالای منازل و خانه ها زنهای مردم در خانه دیده می شوند و فرنگی ها آنها را می بینند پرواز بالون در آسمان تهران ممنوع شد از روزی که بالون بازی در تهران راه افتاد عده ای که مخالف بودند می گفتند از وقتی بالون بازی مد شده مردم تهران سر به هوا شده اند و این خود اشاره ای بود به مردمی که برای دیدن بالون مرتباً سرشان را بالا نگه داشته و آسمان را تماشا می کردند .
پس از قدغن شدن پرواز بالون دیگر مردم تهران بالون ندیدند تا در بحبوحه جنگ بین الملل اول در سال 1295 شمسی روزنامه های تهران خبر دادند که فردا یک هواپیمای انگلیسی در میدان مشق توپخانه به زمین می نشیند. از فردا مردم تهران نفری 10 شاهی ( نیم ریال ) می دادند و به تماشای هواپیمایی که در میدان مشق نشسته بود می رفتند .
جنگ اول که تمام شد یک شرکت هواپیمایی آلمانی در تهران تاسیس و مشغول به کار شد اما استقبال زیادی از مسافرت با هواپیما ( طیاره ) نشد و مردم روی خوش نشان ندادند تا امروز که می بینیم هواپیماهای جت و بوئینگ های غول پیکر و جمبوجت ها و ده ها نوع دیگرش در خدمت مردم است و هواپیما یکی از وسایل ضروری مسافرت امروز از هر دسته و هر طبقه ای شده است .
از یادداشتهای شادروان علی جواهر کلام
دسته ها :
يکشنبه بیستم 11 1387

اگر از مرد چینی که برای درمان خود قورباغه زنده می خورد تعجب کرده باشید ، تعجب شما بیشتر خواهد شد اگر بدانید کشاورز فقیری با کمک قورباغه ها میلیونر مشهوری شده است . از زمانی که این کشاورز فقیر ویتنامی به فکر ایجاد یک مزرعه تولید قورباغه افتاد تا هم اکنون که وی یک میلیونر مشهور است زمان زیادی نمی گذرد.

وی که کار تولید قورباغه را با حمایت همسرش شروع کرد خیلی زود با مشکلات زیادی روبرو شد . مرگ و میر زیاد قورباغه ها بر اثر بیماری و رشد نامنظم آنها از مشکلات عمده وی بود . اینجا بود که وی شروع به مطالعه در مورد قورباغه ها کرد و همزمان از مزارع مشابهی بازدید کرد . سپس با اراده قوی و تلاش سخت کارش را به سود دهی رساند بصورتی که درآمد وی در ماه اول 2007 بیش از 250 هزار دلار بوده است . ( قیمت فعلی قورباغه در بازار کمی بیش از 2 دلار برای هر کیلوگرم است ). او معتقد است کار پرورش قورباغه کار سختی نیست اما شناخت عادتهای قورباغه ها ضروری است . برای تولید 1000 کیلو گرم قورباغه در حدود 6 متر مربع فضا نیاز است . پرورش قورباغه کار پر سودی است چرا که هزینه تغذیه آنها بسیار پایین است . او که بهداشت و تغذیه خوب را از اصول کارش می داند تصمیم دارد در همان مزرعه ماهی نیز پرورش دهد تا ماهی ها از باقیمانده غذای قورباغه ها استفاده کنند .

روزانه تعداد زیادی از مردم برای راهنمایی پیش وی می آیند و او با اشتیاق همه را راهنمایی می کند . او افتخار می کند که به مردم کمک کند حتی از مردمی که از مسافت های دور برای خریدن بچه قورباغه به مزرعه اش می آیند فقط هزینه حمل و نقل می گیرد . همچنین برای قربانیان بمبهای شیمیایی جنگ با آمریکا و کودکان معلول بچه قورباغه ها مجانی است .

او هر 100 بچه قورباغه را با 10 روز گارانتی در حدود 5 دلار می فروشد و با این شرایط او همیشه مشتری دارد .

نقل از مجله تدبیر و زندگی

دسته ها :
سه شنبه اول 11 1387

پژوهشگران آمریکایی کشف کردند برخلاف آنچه تاکنون تصور می شده ، انسان ها از 40 هزار سال قبل از پاپوش استفاده می کردند . تا کنون اعتقاد بر این بود که انسان در حدود 10 هزار سال قبل کفش را اختراع کرده است اما اکنون دانشمندان دانشگاه واشنگتن در سنت لوئیس شواهدی به دست آورده اند که نشان می دهد که انسانها از حدود 40 هزار سال قبل کفش و پاپوش می پوشیدند . در این تحقیقات ، دانشمندان به دنبال روشی گشتند که با کمک آن کفش حالت بدن و فیزیک انسان را تغییر داده است و توضیح دادند : کفش ها تغییرات زیادی در فیزیک بدن در سطح استخوان ها و تاندونها ایجاد می کنند . به طوری که پاهای کسی که برای تمام عمر پا برهنه راه می رود فرق دارد . بنابراین از طریق شناسایی اولین ظهور این تفاوتها امکان تعیین دوره ای از تاریخ حیات انسان که در آن استفاده از کفش را آغاز کرده است فراهم می شود.

دسته ها :
دوشنبه سیم 10 1387

طرز نگاهت ، صورت ماهت ، چشمای نازت ...

... منو یاد گدای سر کوچه می ندازه!

.............................................................................................

زندگی 2 چیز به من آموخت ...

... که هیچ کدومش ربطی به تو نداره!

.............................................................................................

زنبور تنها پزشکی که بدون معاینه آمپول می زنه .

دسته ها :
دوشنبه سیم 10 1387
X