عزیز نسین نویسنده و طنز پرداز مشهور ترک در سال 1915 به دنیا آمد. پس از تحصیلات متوسطه وارد دانشکده افسری شد و تا سال 1944 در خدمت نظام بود . پس از آن به روزنامه فروشی ، کتاب فروشی ، عکاسی و حسابداری پرداخت و سرانجام به نویسندگی روآورد.

استعداد سرشار و ذوق فراوان و نگاه دقیق و موشکافانه اش به مسائل اجتماعی ،‌مایه شهرت و محبوبیت فراوان او شد ، آن چنان که دو بار در کنکور بین المللی طنز نویسی در ایتالیا جایزه گرفت .

عزیز نسین تا کنون چندبار بخاطر مبارزات آزادیخواهانه و انتقادات تندش روانه زندان شده است . او با نیش قلم خود چاپلوسی آدم های فرومایه و مقام پرست ، بوروکراسی و منحط اجتماعی جامعه ترکیه را به باد انتقاد می گیرد . آثار نسین بالغ بر 47 جلد است که شامل رمان ، داستانهای کوتاه انتقادی و قصه کودکان می باشد.

يکشنبه بیستم 4 1389

ویلیام سیدنی پورتر معروف به ا.هنری نویسنده نامدار آمریکایی در سپتامبر 1862 در نیویورک به دنیا آمد. در سالهای جوانی مدت 5 سال در داروخانه عموی خود کار کرد و چندی نیز در مزرعه به کار مشغول شد و در این مدت اطلاعات کافی از زندگی و کار مردم این نواحی بدست آورد . در سال 1882 به ایالت تگزاس رهسپار شد و در آنجا به کار در مطبوعات پرداخت. آثار ادبی او در این سالها در روزنامه بزرگ این ایالت به نام دیلی پست انتشار یافت و در سال 1887 بود که برای نخستین بار ازدواج کرد.

ا.هنری هنگامی که در آستین بانک تگزاس به شغل تحویلداری مشغول بود، به جرم اختلاس تحت تعقیب قرار گرفت ولی از آنجا گریخت و به اورلئان رفت. اما در بازگشت که به خاطر بیماری همسرش بود ، دستگیر شد و مدت سه سال را در زندان گذراند . او در زندان به نوشتن داستانهای کوتاه خود ادامه داد و پس از آزادی از زندان بود که آوازه شهرتش با نگارش داستانهای کوتاه و انتشار آن در مجلات پر تیراژ نیویورک همه جا پیچید . و قبل از اینکه در سن چهل و هشت سالگی در ژوئن 1910 در شهر نیویورک بر اثر بیماری سل دیده از جهان بربندد،‌متجاوز از ششصد داستان کوتاه نوشته بود.

داستانهای ا.هنری اغلب پر حادثه ،‌مهّیج و خواندنی است اما از لحاظ واقع گرایی ضعیف است با این همه منتقدان ادبی او را یکی از پیشگامان هنر داستان نویسی می شمارند.

يکشنبه بیستم 4 1389

انوره دوبالزاک نویسنده بزرگ فرانسه در ایران بخاطر رمانهایش که بسیاری از آنها به فارسی ترجمه شده مشهور است. بالزاک در سال 1799 در شهر تور به دنیا آمد . پس از گذراندن تحصیلات در دارالوکاله مشغول به کار شد چندی بعد آن را رها کرد و به تجارت پرداخت در این کار نیز موفقیتی به دست نیاورد اما از این راه در شناخت سفته بازان و رباخواران و سوداگران تجربه های سودمندی آموخت سپس به ادبیات روی آورد و به نوشتن رمان پرداخت که بیشتر آنها سوژه های تاریخی داشت اما هیچ کدام از این رمانها پولی که او بتواند زندگی خود را بگذراند فراهم نیاورد .

در این زمان بالزاک مقدار زیادی قرض داشت و برای رهایی از دست طلبکارها به نوشتن اثر بزرگ خود کمدی انسانی پرداخت.

بالزاک نویسنده ای رئالیست بود که در آثار خود اجتماع قرن 19 فرانسه را با زبردستی قابل ستایشی وصف کرده است .

بالزاک معتقد بود که نویسنده باید با ساخت تیپهایی از مردم ،‌جامعه خود را وصف کند .و از میان حوادث گوناگون آنچه را که می تواند عناصر داستان او باشد ،‌انتخاب کند. باید قهرمانانی برای داستان خود برگزیند که بتواند نمونه ای برای نظایر خود باشد . نویسنده باید برای آفریدن تیپهای اجتماعی حقایق را از نمونه های واقعی و زنده بگیرد و با ذوق هنری آنرا درهم آمیزد و تیپ مطلوب بسازد .

بالزاک به این ترتیب شالوده رمان نویسی جدید را در ادبیات اروپا ریخت که تاثیرش را بر بسیاری از نویسندگان بزرگ فرانسه از جمله :

گوستاو فلوبر ،‌آلفونس دوده ،‌ایل زولا و موپاسان بر جای نهاد.

بالزاک در 17 اوت 1850 درگذشت. از مشهورترین آثار او می توان :

باباگوریو،‌زن سی ساله ،‌زنبق دره ،‌چرم ساغری ،‌گبسک رباخوار ، آرزوهای بربادرفته و اوژنی گرانده را نام برد.

منبع: بهترین داستانهای کوتاه دنیا ، جلد اول ، مهران بردبار،علیرضا مرتضوی کرونی 

چهارشنبه بیست و هشتم 11 1388
X